Recenze
Miroslav Holub - knihy pro fajnšmekry
Literárně debutoval v roce 1958 sbírkou Denní služba a do současnosti mu vyšlo cca 20 básnických sbírek a výborů. Miroslav Holub patří mezi nejvíce překládané české básníky, který začínal mezi autory časopisu Květen a jehož sudičkami mu byly tvorba Skupiny 42, americká a anglická literatura, hravá fantasknost Jacquesa Préverta i šedá racionalita Bertolta Brechta. Další sbírky od Miroslava Holuba: Achilles a želva (1960) nebo Slabikář (1961).
Částečnou analogií k pohybu Holubovy básnické tvorby jsou jeho dvě knihy Anděl na kolečkách (1963) a Žít v New Yorku (1998) prozaické, čerpající z pobytu ve Spojených státech a výrazně překračující běžnou představu o cestopisu či cestopisné reportáži. V sedmdesátých letech za minulého režimu se stal "neosobou" a nesměl publikovat.
Video s Miroslavem Holubem
Recenze cestopisu Anděl na kolečkách
Elektronická kniha Anděl na kolečkách lékaře, básníka a esejisty Miroslava Holuba (1923-1998) se obvykle řadí mezi cestopisy, nicméně ke klasickému cestopisu má daleko. Spíše je sbírkou extrémních dojmů a pohlednic, přičemž jednotlivé pohledy jsou vykresleny značně lyrickým jazykem a navíc z velmi subjektivního úhlu pohledu. Což má své nevyhnutelné důsledky.
Přečtením tohoto cestopisu člověk nezíská ucelený přehled o popisované zemi, ale poněkud neuspořádaný soubor postřehů a značně subjektivních dojmů. Často jsou to postřehy zajímavé a minimálně ty z oblasti školství a vědeckého výzkumu se v běžném cestopisu rozhodně nedočtete – jeden z opravdu dobrých důvodů, proč si tu knihu přečíst.
Určitý problém může přinést silný subjektivismus autora, který má na spoustu věcí svůj vlastní názor, který si nenechává pro sebe a který se ne každému musí líbit. Já osobně jsem narazil na vícero částí, u kterých se mi otevírala kudla v kapse – nejvýraznější jsou v tomto ohledu části dotýkající se tématu náboženství a především autorův až nechutný výpad proti Texasu.
Nicméně nejzávažnějším rysem tohoto díla, který může působit čtenáři potíže, je jeho jazyk. Autor v sobě nezapře básníka – jeho řeč je komplikovaná, plná složitých a hluboce promyšlených obrazů, narážek a metafor. Obávám se, že prostý čtenář, který nehoví podobným jazykovým krasojízdám, může být zklamán, či případně může dokonce zjistit, že některým částem ne zcela rozumí. Naproti tomu fajnšmekři, co si rádi vychutnají i ta nejjemnější jazyková kouzla, si určitě přijdou na své.
Autor recenze: I. Pospíšil
Ukradený potenciál - tištěná kniha
Nová kniha českého podnikatele Michala Mrhače, jednoho ze zakladatelů prvního českého investičního klubu, s názvem Ukradený potenciál ukazuje značný potenciál stát se bestselerem. Autor knihy se denně setkával s multimilionáři a začínajícími podnikateli, a odhaluje značné rozdíly mezi smýšlením investora a člověka s nápadem.
Dnes už nemusíte číst spousty knih od pana Roberta Kiyosakiho, přestože rozhodně stojí za přečtení. Ke zjištění jak začít podnikat a stát se bohatým – stačí Vám Ukradený potenciál. Mimochodem, její první část si můžete dokonce ZDARMA stáhnout na stránkách autora www.ukradenypotencial.cz. Kniha Ukradený potenciál se skládá z deseti velmi výživných kapitol. Odhaluje jisté skutečnosti, které se běžně dějí, přestože o tom běžní lidé vůbec neví. Velmi poučný je popis, jak nás ovlivňují media, prostředí a skrytá politika velkých korporací.
PROČ UKRADENÝ POTENCIÁL?
Mnoho začínajících podnikatelů neuspěje a je to hlavně díky neznalosti, jak systém funguje. Často je to dáno i tím, že jim chybí část dovedností, které se bohužel ve škole nenaučíme. Škola dnes vychovává zaměstnance, ale o podnikání se tam dozvíte asi tolik, jako v kostele o sexu. Pak je tu spousta dalších důležitých dovedností, které jako podnikatel musíte mít. A kniha vám i prozradí, které jsou nejdůležitější pro váš úspěch v podnikání. Naštěstí většinu z nich lze dohnat i samostudiem. A přesně o tom je kapitola Jak začít podnikat.
Náročnější nejen časově je získat tzv. sociální kapitál - kontakty a důvěru od vlivnějších lidí ve vašem okolí, kteří Vás mohou velmi rychle posunout dále. Tím autor neměl na mysli korupční jednání, jen fakt, že lidé rádi pomohou známým nebo svým dětem, aby se dostali dále, přestože jejich schopnosti a znalosti jsou nedostatečné.
Na druhé straně je pravdou, že dnešní nejen politický systém často připomíná mafii. A právě jedna z kapitol má provokativní název Mafie jako vzor pro podnikání. Nic není jen černé nebo bílé a i od mafie se můžete naučit něco přínosného do vašeho podnikání např. značnou cílevědomost.
Největší přínos bude mít kniha jistě pro Ty, kteří začínají nebo uvažují o podnikání. Avšak přínosná bude jistě i pro ostatní čtenáře, neboť se konečně dozví, jak to tady opravdu funguje. Přestaňte být obětí současného systému, zjistěte jak funguje a to ostatní je už jen na vás.
Při čtení knihy mohou někteří čtenáři získat pocit, že nemohou udělat nic s tím, co se dnes kolem nás děje. Opak je však pravdou: Na konci knihy autor uvádí i jistá řešení, které vtipně pojmenoval jako Desatero ukradeného potenciálu. Plně s ním souhlasím jsou to důležité zásady, které, vám pomohou postupně změnit váš život k lepšímu. Osobně bych přidal ještě bod jedenáctý:
Buďte odvážní a siřte pravdu o věcech které se dějí kolem, přestože to může být velmi nepohodlné jistým vlivným lidem. Systém pak zkolabuje sám na nedostatek důvěry.
Ke změně je třeba 2 věci: Napřed uvědomění si aktuální situace (k tomu je právě velmi vhodný Ukradený potenciál) a pak jít do akce. Výbornou akcí do začátku je zakoupení a přečtení si této knihy. Pak vás již jistě napadnou další vhodné akce.
Ani si netroufám představit, kde jsem mohl být, kdyby se mi tato kniha dostala do rukou před 10 až 12 lety. Bohužel jsem si musel většinu zde zmiňovaných faktů ověřit sám na sobě. Vy už ale nemusíte, můžete využít zkratku a poučit se z poznání a chyb druhých...
Právě vychází druhý dotisk!
Přichystali jsme pro vás speciální předvánoční nabídku, nyní můžete získat tuto knihu přímo od Claudio Depeyrac.
V objednávce stačí uvést heslo: DATABOOK
a tištěná kniha vám bude zaslána poštou s autorovým podpisem.
Pro OBJEDNÁNÍ přejděte na oficiální stránky knihy Ukradený potenciál